bakulik bakulik online — Strona prywatna Łukasza Bakuły

przejdź do treści

Działy

Polecam

W tym miejscu chciałbym przedstawić kilka rzeczy, które przypadły mi do gustu i uważam, że warto zwrócić na nie Waszą uwagę. Podzieliłem je na kilka kategorii. Od razu pragnę zanzaczyć, że żadna z poniższych rekomendacji nie została opłacona ani w żaden inny sposób zasponsorowana przez producenta/autora/właściciela opisywanej rzeczy.

Strony WWW

Zobacz listę polecanych stron.

Software

Windows

VSuite Ramdisk

VSuite Ramdisk Program pozwala stworzyć tzw. ramdysk, czyli wydzielony obszar pamięci RAM widziany przez system jako pamięć stałą. Dysk taki jest o wiele szybszy od klasycznego dysku twardego i może być wykorzystywany do przechowywania np. danych tymczasowych działających programów lu pliku wymiany systemu zwiększając w ten sposób ich wydajność. Więcej o zaletach i obsłudze programu przeczytacie np. na stronie Komputer Świat Eksperta. Program występuje w wersji darmowej i odmianach płatnych, a dzięki piszącemu te słowa ma spolszczony interface.

VSuite Ramdisk

PortableApps.com

PortableApps.com Idea przenośnych aplikacji jest prosta – mają się one dać uruchomić na dowolnym komputerze bez potrzeby ich instalowania. Tak więc jeśli wybierasz się w miejsce, w którym znajduje się komputer, nie musisz już targać ze sobą laptopa. Żeby mieć dostęp do poczty, stron WWW, programów biurowych i innych, do tego z ulubionymi ustawieniami, wystarczy zwykły pendrive. Wystarczy wgrać na niego platformę PortableApps i kilka z wielu dostępnych na stronie programów (Open Source i Freeware), aby móc z nich korzystać na dowolnym komputerze! Programy są w wersjach na Windows, jednak wiele z nich daje się uruchomić na Linuksie, BSD i MacOS pod Wine. Co więcej, można te programy wgrać również na komputer stacjonarny i będą one tak samo świetnie działać, jednocześnie nie zaśmiecą rejestru i systemu plików przy instalacji, ich usunięcie będzie polegać na skasowaniu tylko jednego katalogu, tak samo łatwe jest przeniesienie programu w inne miejsce lub na inny komputer.

PortableApps.com

Kultura, sztuka i rozrywka

Radio Gdańsk

Radio Gdańsk W zalewnie wszechobecnej komercji przyjemnie jest posłuchać radia, które nie dudni ciągle w tym samym rytmie, ale przemawia ludzkim głosem, a serwowana przezeń muzyka stanowi przekrój zarówno przez dekady, jak i style. Programy tematyczne, audycje autorskie, reportaże, informacje z regionu, charakterystyczne głosy prowadzących – to wszystko decyduje o wyjątkowości tej stacji. Zachęcam do nastrojenia radia na jej sygnał. Osoby mieszkające poza zasięgiem nadajników mogą słuchać online.

Radio Gdańsk